Spinning patří mezi stálice, co se týče návštěvnosti ve fitness centrech. Za poslední desetiletí si jej oblíbili jak vášniví cyklisté, tak i netrénovaní jedinci. Jízda na tomto stacionárním trenažéru, nevyžaduje pohybovou koordinaci, ale spíš výdrž.
Je to ideální indoorový sport, k znovunabytí kondice a svalové síly, případně pro jejich udržení. Na hodiny chodí muži i ženy a to bez rozdílu věku. Jde o energeticky jedno z nejnáročnějších fitness cvičení. Proto je velmi vyhledáváno ženami v domnění, že zhubnou. Přestože se v literatuře píše, že jde o aerobní cvičení, tak si myslím, že bývá tempo leckdy přepálené. Samozřejmě záleží na instruktorovi. Měl by vás hned na začátku poučit, jak si hlídat tepovou frekvenci a také vás informovat, ve kterém pásmu dochází k optimálnímu spalování. Po překročení tepovky si budujete svaly, které vám na váze mohou ukázat přírůstek hmotnosti. Záleží na tom, co chcete, jestli zhubnout, nebo se zpevnit případně si budovat kondičku.
Cvičení probíhá hodinu, v některých centrech bývají speciální hodiny na hodinu a půl. Před cvičením dostanete hrudní pás, kterým vám bude na hodinkách na kole ukazovat vaši tepovou frekvenci. Poté si nastavíte společně s instruktorem výšku sedla a řidítek. Pak už můžete vyrazit. Jede se společně s rytmem hudby. Na začátku se šlape bez zátěže, ale svižným tempem. Připravíte si tak svaly na další zátěž. Později se přidají náročnější techniky jako je například jízda ze sedla, running, skoky nebo sprint. Hudba během hodiny graduje a vy ze sebe vydáte maximum. Na závěr si posledních 5 minut pomalu dojedete a zklidníte tep. Poté se ještě pořádně protáhnete. Určitě si sebou vezměte ručník a velkou láhev s vodou. Spinning není vhodný pro lidi, co trpí na kardiovaskulární choroby a nedoporučuje se ani těhotným ženám.