Jogging

{lang: 'cs'}

Název Vás může nabádat k cvičení jógy, nicméně se jedná a velmi populární kondiční běhání. Pokud tedy potkáte běžce např. v parku nebo klidně i ve městě, můžete jogging přímo vidět. Není na tom nic těžkého. Nejtěžší je začít. Jakmile začnete, už jen tak neskončíte. Na jogging neexistují lektoři, ale pokud se zeptáte svých známých, jistě se najde někdo, kdo si také rád zaběhá a můžete jít pro začátek spolu. Vyberte si klidné místo, kde nejezdí mnoho aut, a kde je rovnější terén. Také není dobré běhat na ulicích, kde chodí hodně lidí, nebudete se moct soustředit.

Kondiční běhání je velmi levný a moc užitečný sport. Kromě kvalitních bot nic nepotřebujete. Boty si vybírejte podle terénu. Na asfaltový povrch se hodí boty s odpruženou podrážkou, které ztlumí vaše nárazy a vy si tak ušetříte řadu zdravotních problémů. Naopak do lesa nebo na měkčí luční povrch si můžete dovolit lehčí boty s menší podrážkou. Pokud ovšem začínáte, je lepší zvolit pevnější obuv se silnější podrážkou. Svaly na noze nemusí být připravené a vy si tak můžete snadno přivodit úraz. Až když budete běhat déle a pravidelně je dobré navštívit speciální prodejny s běžeckou obuví. Tam Vám provedou analýzu chůze a doporučí přesný typ bot. Pokud se taková prodejna u Vás nevyskytuje, dívejte se v obchodech po nápisu kontrol. Tyto boty by vám měly zajistit kontrolu pohybu, tak aby nedošlo k nezamýšlenému pádu.

Pokud začínáte, je vhodné se řídit tepovou frekvencí podle vzorce 220-věk*0,7. Pro začátečníky je zprvu ideální rychlochůze. Nezapomínejte zapojovat ruce. Můžete si představit, že držíte hole. Také byste měli být napřímení a nepředklánět se. Soustřeďte se na pravidelné dýchání. Když budete lapat po dechu, tak zpomalte, vydýchejte se nebo případně ještě protáhněte svaly a pokračujte dál. Trasu si určíte sami, pokud chcete zredukovat váhu, tak začínáte spalovat až po půl hodině. Ideální je chodit/běhat okolo hodiny 3x do týdne, nejlépe obden. Nyní už jen pohodlný oděv, příjemnou hudbu do uší a můžete vyrazit!

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply