Jóga

{lang: 'cs'}

Jóga nepatří jen mezi fyzické cvičení, důležitý je také duchovní rozvoj. Ze sanskrtu je slovo jóga odvozeno z judž, neboli spojení. Jde o spojení individuálního Já a univerzálního Bytí. Jde o dosažení harmonie těla a ducha. První zmínky v historii jsou z období 500 let př. n. l.

Proto se nemůžeme divit, kolik druhů jógy mezitím vzniklo, a kolik dalších cvičení inspirovalo např. Pilates, Power jógu nebo Bikram jógu. Klasická jóga se dělí například na Bhakti jógu, Hatha jógu, Džnána jógu, Rádža jógu, Karma jógu, Guru jógu či Kundaliní jógu. Jóga je vhodná opravdu pro všechny dokonce i pro těhotné ženy existuje speciální typ jógy. Jinak jógu cvičí po celém světě miliony lidí všech věkových kategorií. Odstraňuje bolesti zad, které pramení z nestability těla, psychického napětí nebo svalových dysbalancí. Pozitivně působí na kardiovaskulární systém a imunitu. Také je doporučována všem obézním pacientům.

Cvičení probíhá na podložce, kterou si buď přinesete, nebo Vám ji zapůjčí. Cvičí se v nejrůznějších polohách. Začíná se z polohy ve stoji a pokračuje se k nižším polohám. Při cvičení máte zavřené oči a soustředíte se na své nitro. Pro začátečníky to může být náročné, ale pokud začnete pravidelně cvičit, tak točení hlavy ustane. Celou lekci vede instruktor svým klidným hlasem. Také Vás bude kontrolovat, jestli cvičíte správně a případně Vás opraví. Lekce trvá přibližně 1,5 hodiny. Všechny prvky jsou spojené s dechovým rytmem. Proto Vás cvičení perfektně uvolní a zklidní po těžkém dnu. To ale neznamená, že se nezapotíte. Pozice jsou balančně náročné a zpočátku s nimi zápasí každý. Časem se vše harmonizuje, změníte se Vy i vaše tělo. Celkově budete působit vyrovnanějším a pohodovým dojmem. Kromě cvičení Vás lektor také seznámí s různými praktikami do života ohledně péče o tělo, zlepšení mysli a paměti i jídelníčku. Po odcvičení se budete cítit svěže a plní energie. Všem doporučuji cvičit hlavně po ránu.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply