Tchai-ťi (nebo také taiči) je prastarým druhem čínského umění, které je i dnes velmi populární. Cvičí jej všechny generace za účelem harmonizace těla a duše a dosažení duchovního osvícení. Původně byl tento druh cvičení převzat od mnichů, kteří potřebovali pro svou obranu dobrou kondici a techniku k obraně. Postupně se taiči rozšířilo i mezi laiky, kteří mnichy navštěvovali dobrovolně, za účelem zlepšení své osobní bezpečnosti. Až v dnešní době se na toto umění pohlíží jako na velký přínos pro zdraví a celý organismus.
Výcvik probíhá různě.
Dle tradice se skládá z pěti částí:
• Z relaxačního a uvolňujícího cvičení
• Sestavy
• Jednotlivých prvků sestavy
• Části zaměřené na vnímání rukou
• Bojové části se zbraněmi.
Poslední část není vyučována. Setkáme se s ní pouze v klášterech, kde probíhá výuka podle starých tradic.
Sestava je složená z ladných a plynulých pohybů, které jsou zaměřené na prožití samotného pohybu. Cviky provází vědomé dýchání a tím dochází k relaxaci celého těla. Taiči se doporučuje v boji proti stresu a neurotizmu, který plyne nejčastěji z přepracovanosti. Kromě zlepšení dechových parametrů se optimalizuje také činnost srdce, ledvin a ostatních vnitřních orgánů, které jsou prohloubenějším dechem masírovány a kvalitněji okysličovány. Spolu s nimi je okysličován také mozek, který vám zlepší paměť, koncentraci a učení. Při provádění jednotlivých prvků se jedinec maximálně soustředí na daný pohyb. Nedochází k zatěžování kloubů, ba naopak dochází ke zlepšení kontroly a aktivity kolemkloubních svalů. Je proto vhodná nejen pro kardiaky a diabetiky, ale také revmatiky a artrotiky.
Tento ladný tanec dnes každodenně cvičí muži, ženy i děti. O taiči se říká, že při něm energii neztrácíte, ale naopak získáváte. Obecně je doporučováno docházet na první lekce přímo k vyškolenému lektorovi. Cvičení dle DVD a knih není příliš a může být bez účinku nebo kontraproduktivní
Tchai-ťi – zbaví bolestí a zaručí dlouhý život
Září 2nd, 2013 admin