Bossu

obr.3
{lang: 'cs'}

Po cvičení na míčích (malých i velkých) byl velký nárůst zájmu o tzv. bossu. Jedná se také o balanční pomůcku, která se využívá k posilování celého těla, k ovlivnění stability a zejména oslovení hlubokých svalů zádových, které jsou v dnešní době skoro u každého oslabeny. Po každém cvičení je budete zaručeně cítit. Současně Vás také přejde bolest zad. Nestabilní plošiny Vám upraví jednak rovnováhu, ale také držení těla. Kromě fitcenter se bossu hojně využívá také v nemocnicích a rehabilitacích. Je to dobrý pomocník i na cvičení doma, ikdyž o dost dražší, než velký míč. Bossu stojí od 1500 Kč. Pokud se pro cvičení na bossu rozhodnete, máme pro Vás pár cviků, kterými si dobře procvičíte hlavní partie Vašeho těla.

Bossu má dvě strany. Cvičí se na obou, s tím, že náročnější pozice je ta, s půlkruhem dolů. Pro začátek si bossu postavte rovnou částí na zem a na vypouklou si stoupněte. Cvičí se vždy na boso. Nohy jsou od sebe na šířku pánve a kolena se rotují směrem ven. Nikdy se na bossu nestojí s propnutýma nohama. Vždy se snažíme mít nohy v lehkém pokrčení. Těžiště těla je níže a Vy jste tak stabilnější. Nejprve si zkuste přenášet váhu z jedné nohy na druhou, poté také zepředu dozadu. Horní končetiny si můžete zvednout před tělo, jako kdybyste objímali velký balón. Hlavně nezvedejte ramena a lopatky si držte dole.
vanoce-vanocni-darky.cz
Podřepy jsou prvním cvikem. Budeme vycházet z pozice výše uvedené. Cílem cviku je mírný podřep (viz obr. 1). Vaše hýždě se při podřepu posunují dolů a zároveň dozadu. Jako kdybyste si sedali na židli. Hlídáme si také narovnaná záda a kolena, která jdou s pohybem dolů ven. Opakujeme 2 série po 8 opakováních.


Unožení do strany je balančně hodně náročné, ale perfektně si při něm zpevníte nohy, hýždě a boky. Stoupněte si na jednu nohu. A druhou unožíte pomalu do strany (viz obr. 2). Snažte se jít přesným směrem. Ne dopředu ani dozadu, pouze v rovině Vašeho těla. Balanci podpoříte horníma končetinami. Paže směřuje opačným směrem, než unožená noha.

Podobným cvikem je zvedání noh před tělo. Nejprve si můžete zkusit klusat na místě. Dobře Vás to zahřeje a při praví šlachy na akci. Jedna noha tedy směřuje pokrčená před tělo, druhá noha je narovnaná. Ruce jdou opačným směrem, než nohy (viz obr. 3). Provádějte střídavě 16x. Můžete si klidně později zrychlit tempo.

Na stabilitu kolena a kotníku jsou dobré výpady. Stojíte na zemi a jednou nohou jste nakročeni na bossu. Druhá noha je v zanožení a plně propnutá. Opačnou rukou se vytahujete směrem ke stropu, chcete se celým tělem vytáhnout na pokrčené noze vzhůru (viz obr. 4). Můžete odlepit patu na zadní noze. Jakmile se vytáhnete, tak zase pomalu klesejte a nechte patu došlápnout zpět na zem. Opakujte na každou končetinu 12x.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply