Strečink je velmi stará a velmi blahodárná technika, která slouží k protažení a uvolnění svalů. Při každém namožení svalu se sval zkrátí, což se pak projeví i na jeho funkci. Už se nedokáže tolik smrštit a jeví se jako slabý. Pro jeho regeneraci a odplavení laktátu neboli kyseliny mléčné ze svalů se používá tato pomalá pohybová aktivita- strečink.
Zároveň dochází ke zvýšení kloubní pohyblivosti, odstranění blokád a celkové relaxaci celé svalové skupiny. Pokud byste se řádně neprotahovali, sval by se zkrátil a problémy by se mohly dále řetězit do vzdálenějších oblastí těla. Například neprotáhnete-li si zadní stranu stehen, změní se postavení pánve a dále i ramen. Takže vás začne bolet rameno, když jste si s ním nic neudělali. V těle máme svaly, které mají tendenci se zkracovat, nebo které mají tendenci ochabovat. Zkracuje se nám lýtkový sval, zadní strana stehen, ale také sval na přední straně stehen, vnitřní strana stehenních svalů, bederní svaly, prsní sval, šíjové svaly, dvojhlavý pažní sval a další.
Je dobré se protahovat hned po ránu, protože jsme nejvíce ztuhlí a tělo si žádá regeneraci a protažení. Jednoduchým cvikem je stoj spatný a předklon trupu, až k zemi. Kdo nedosáhne, až na zem nevadí, hlavně se nesnažte jít přes bolest. Zůstaňte v pozici, kde vás tělo pustí a vydržte to 2 minuty. S každým výdechem se dostanete níž. Takže pokud to budete cvičit každý den ráno a večer, tak za týden se určitě dotknete země. Norma je, pokud se země dotknete nebo ještě se uvádí do 10 cm nad zem. Delší vzdálenosti svědčí o zkrácených zádových svalech nebo zadní straně stehenních svalů.
Dobrým strečinkem na přední stranu nohy je ve stoji. Druhou rukou se můžete přidržet např. stolu, pokud vrávoráte. Jednu nohu si chyťte za nárt do dlaně a pomalu přitáhněte až k hýždím. Zároveň si zkontrolujte, jestli máte kolena ve stejné úrovni, ať si netaháte koleno za tělo (viz obr. 1). Vydržte 30 sekund a povolte. S nádechem zatlačte nohou proti vaší ruce, chvíli držte a s výdechem uvolněte a přitáhněte patu víc k hýždím, několikrát opakujte a vystřídejte nohy.
Bederní zádový sval si protáhneme nejlépe u zdi. Překřížíme si nohy. Pokud se budeme uklánět doprava, tak je levá noha překřížená přes pravou. Ruce si dáme podél těla a při úklonu doprava sjíždíme rukou až ke kolenu (viz obr. 2). Přitom si hlídáme, abychom se nepředkláněli a ani nezakláněli. Vystřídáme na obě strany.
Lýtkový sval se dá jednoduše protáhnout tak, že se opřete rukama o zeď a protahovanou nohu zanožíte dál, než druhou nohu. Zkuste ji dát, co nejdále a došlápněte na patu (viz obr. 3). Dávejte pozor, abyste nepokrčovali koleno. Celá noha musí být napnutá. Protáhněte si obě nohy.